نقش و اهمیت بخشش در رشد و بهبود فردی

نگاهت که از پنجره به بیرون می افتد، می بینی كه ارديبهشت است و رحمت برآن تربت پاك باد كه نام اين ماه را با بهشت عجين كرده. باد مي‌وزد و نسيم با عطر گل‌ها، معطر است. درختان مهربان كه سخاوتمندی ، طبيعت آنهاست ،سايه‌ گسترانیده در کار بخشیدن هواي پاك و ثمره ی خویشند.

به هر طرف كه نگاه مي‌كني موجودي را در حال بخشیدن مي‌بيني. خورشيد نور را مي‌تاباند، نسيم دل‌انگيز، خنكي را مي‌گستراند، شب، آرامش و خواب را و ….
بخشيدن به آنها معني داده است. بخشش نور، خورشيد را خورشيده كرده است، جان دادن به درختان و سبزه‌ها، باران را باران كرده است. در برابر اين همه سخاوتمندی که در دل همه ذرات نهفته است این پرسش به جاست که به راستی ما چه چيزي براي عرضه كردن و بخشيدن داريم؟ در قبال تمام چيزهايي كه مي‌گيريم، چه ميزان حاضر به بخشيدن هستيم؟ آيا برايمان بخشيدن چيزهاي ارزشمندي كه داريم ساده است؟ مسائل و امكانات ارزشمند ما مي‌تواند زمان ما باشد، يا انرژي و توان ما و يا امكانات مادي كه در اختيار داريم و بسياري مسائل ديگر.

فوائد و آثار مثبت و شگرف بخشیدن در زندگی :

۱- بخشيدن و قدرتمندی

بخشش واژه‌اي است با مفهوم فراتر از صرف دهش و عرضه كردن. در فرآيند بخشش انسان آن چه را كه دارد عرضه مي‌كند. عرضه كردن، تنها مي‌تواند به شكل يك معامله و دادوستد باشد. به اين صورت كه فرد در ازاي چيزي كه مي‌دهد، توقع گرفتن چيزي دارد. اما در بخشش از اين مرحله گذشته و به مرحله‌اي مي‌رسد كه حاضر است ببخشد اما بي‌دليل، يعني در جستجوي اينكه سود و منفعت خاصي را ببرد نيست. این طور بخشیدن مرحله ای از تعالی و رشد شخصیت است .بخشیدن نوعی بی نیازی و آزادی با خود به همراه می اورد که فرد به واسطه آن بدون انتظار بازگشت چیزی که بخشیده،به زندگی خود ادامه می دهد.

۲- بخشیدن کار آسانی نیست

بخشش می تواند شامل در اختیار گذاشتن پول و امکانات مالی ، سواد و دانش ، وقت و … باشد. حتی گاهی فرد حق قانونی یا اخلاقی یا به هر صورت حقی را که خودش یا جامعه برایش روا می داند، می بخشد. جایی که در ازای رفتار بد و ناشایست، مقابله به مثل نکرده بخشش کار آسانی نیست و دقیقا همین سختی است که آن را ارزشمند می کندوگرنه اگر می شد به آسانی هر چیزی را بخشید دیگر دلیل اهمیت آن، چه بود؟

۳- لذت عفو یا طمع انتقام؟

همه این ضرب المثل معروف را شنیده ایم که لذتی که در بخشش هست در انتقام نیست. انتقام برای جبران حقی است که از انسان گرفته شده.در حالی که خود انتقام بر پایه ی کینه و نفرت است که هر دوی آنها از دلایل منفی سازی روابط و شخصیت است. خشم با انتقام ممکن است به طور موقت فروکش کند، اما برای از بین بردن آثار منفی اتفاق بر انگیزاننده ی خشم و نفرت، نیاز به کاری ویژه است.

۴- بخشش برای آرامش خودتان است

آنچه که مهم است ضرورت درک این مطلب است که بخشش راهی است برای تکامل و نشاط شخصیت .در واقع بخشیدن باعث آرامش بیشتر خود فرد و رها کردن گذشته و حس و حال ناخوشایند آن است. بنابر این بخشیدن قرار است حال شما را بهتر کند و چنانچه در موقعیتی قرار گرفته اید که تصمیم دارید رفتار آزاردهنده ای را با مهربانی خود ببخشید، ذره ای از مسئولیت طرف مقابل در ازای رفتار منفی خود کم نخواهد شد و شما به خاطر عملکرد مثبت خویش ،رشد و توسعه ی فردی را تجربه خواهید کرد.

بی شک جامعه ای که شهروندان آن به منظور ارتقای ظرفیت بخشیدن در خود تلاش کرده و اصل دهندگی را در خود تقویت می نمایند ، می تواند از آثار روانی ارزشمند آن بهره مند گردد.

به اشتراک بگذارید
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *