دستاوردهای حقیقی ما از یک شغل

بارها پیش آمده از خودمان پرسیده ایم که این شغل و کاری که انجام می دهیم و وقت و انرژی  زیادی را به آن اختصاص می دهیم چه دستاوردهایی برایمان دارد؟ چقدر باعث کسب درآمدم می شود و آیا من به اهداف مالیم می رسم؟ جایگاه اجتماعی چطور؟ آیا نیاز من به استقلال و برخورداری […]

بارها پیش آمده از خودمان پرسیده ایم که این شغل و کاری که انجام می دهیم و وقت و انرژی  زیادی را به آن اختصاص می دهیم چه دستاوردهایی برایمان دارد؟ چقدر باعث کسب درآمدم می شود و آیا من به اهداف مالیم می رسم؟ جایگاه اجتماعی چطور؟

آیا نیاز من به استقلال و برخورداری از قلمروی شخصی را برآورده می کند؟

توجه به اهداف و دستاوردهایمان از کاری که انجام می دهیم مهم است اما یک اصل را نباید از یاد ببریم:

قرار نیست تنها ما در خدمت شغلمان باشیم و شب و روز به آن بپردازیم قرار هم نیست تنها وسیله ای برای کسب درآمد و امرار معاشمان و یا جایگاه اجتماعیمان باشد. بلکه شغل ما معرف بزرگی بخشی مهم از شخصیت ماست. کاری که ما داریم به شدت در زندگیمان اثر گذار بوده و از خیلی جهات و جنبه ها روی شخصیت، استایل و روحیات ما موثر است. می تواند آنها را بهتر یا بدتر کند و در واقع ما در شغلمان می توانیم پیشرفت و پسرفت در باورها و عقاید ، توانمندی ها و روحیات و عواطف را حس کنیم. انتخاب یک شغل یک انتخاب حقیقی نیست اگر نتواند باعث رشد و پیشرفت ما در جنبه های مختلف زندگی بشود.

شغل چگونه بر ما اثر می گذارد؟

انتخاب شغل به معنای واقعی کلمه شیرین، حیرت انگیز اما سخت است. به نظر می رسد بین ما و شغلمان یک ارتباط دوسویه و همزمان وجود دارد یعنی هم ما روی آن تاثیر می گذاریم هم شغلمان بر ما. این بده و بستان می تواند هم باعث رشد ما شود و هم از شغلمان چیزهای متنوع تری دستگیرمان بشود.

فرض کنید سه سال، ده سال، بیست سال یا هر میزانی را به کار خود اختصاص می دهید. واقعا شگفت انگیز نیست اگر این نکته را که چند روز از عمرمان را به شغلمان می پردازیم حساب کنیم؟ و این یعنی نمی شود از تاثیر شغل بر خود غافل بود.

۱- شغل شما تاثیر بسیاری بر عادات روزانه تان می گذارد. مثلا نظم، سحرخیزی،

۲- مهارت هایی که از طریق شغلتان می آموزید

۳- ویژگی هایی که به واسطه ی شغلتان در شما ایجاد یا تقویت می شود: شجاعت، اعتماد به نفس و …

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز