عوامل تهدید کننده ی مهارت نویسندگی

هر مهارت یا علاقمندی می تواند با عوامل مختلف تضعیف شده، فروکش کرده یا به کلی از بین برود.

عوامل بازدارنده معمولا برخاسته از عادت ها و باورهای نادرست در ناخودآگاه شکل گرفته که می توانند تهدید جدی در سر راه موفقیت فرد باشد. نویسنده نیز در مسیر نوشتن به دلایلی ممکن است ننویسد یا دلسرد شود و حتی در دراز مدت کیفیت نوشتنش با نکات منفی مواجه و عطای نوشتن را به لقایش ببخشد.

تهدید کننده های نوشتن

در مسیر نویسندگی دو دسته عوامل تهدید کننده درونی و بیرونی را می توان برشمرد که هر کدام به عوامل مختلف تقسیم و در جای خود نیاز به بررسی دارند.

عوامل درونی که مانع نوشتن می شوند

الویت بندی نادرست

هر چه کار از اهمیت برخوردار باشد باید در فهرست کارهای روزمره از جایگاه والاتری داشته باشد. اگر نویسندگی علاقمندی اول فردی است و او به جای پرداختن به آن به هر چیزی متوسل می شود جز نوشتن،یک جای کار می لنگد.

ریز عادت های خانه برانداز

همه چیز از یک عادت کوچک شروع می شود اما رفته رفته تبدیل می شود به بهمن مهیبی که می خواهد زمین و زمان را در خود ببلعد.
ریز عادت ها یا خرده عادت ها روی هم جمع که می شوند سقوط بهمن اهمال کاری،اصلا دور از انتظار نیست.

وسواس و ترس از بازخورد مخاطب
سال اول دبیرستان غزلی گفته بودم و آن را برای یکی از دوستانم خواندم. باور نمی کرد خودم این شعر را گفته باشم و با تعجب گفته بود این نمی تواند شعر تو باشد. القصه تا مدتی از ترس بازخوردهای منفی، اشعار و نوشته هایم را برای خودم نگه می داشتم.
تاثیر نظر و قضاوت نسبت به آثار نویسنده قطعا مهم است اما اگر قرار باشد به جای پیشرفت به مانع تبدیل شود،به چه کار می آید؟

ترس از اشتباه

ماجراجویی نویسنده با نوشتن می تواند به سادگی قربانی ترس از شکست و اشتباه کردن شود. برنده بودن در همان ابتدای راه شاید مضر سمی باسد که جز هلاکت نطفه نوشتن نتیجه ای نخواهد داشت.

عوامل بیرونی که مانع نوشتن می شوند

واقعیت این است که عوامل بیرونی هم در واقع متاثر از درون است و مثلا وقتی به واسطه ی شغل دیگری یا دغدغه های شخصی از نوشتن طفره می رویم سرنخ این عوامل بیرونی به نوعی باز به خودمان بر می گردد.

از عوامل تهدیدکننده ی بیرونی رایج در سر راه نویسندگی می توان به نبود حمایت همه جانبه از نویسنده، ممیزی و سانسور ،و نبود توجه مناسب به نویسندگی در مدارس و دانشگاه ها،میان خانواده ها و به طور کلی در بستر جامعه نام برد.

 

به اشتراک بگذارید
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
پست های مرتبط

4 پاسخ

  1. درود حدیث خانم نازنین🌹🌹🌹
    من همیشه مجذوب نثر روان و شیوای شما میشم. البته موضوعی که نوشتید هم بسیار مهم هست. گاهی در راه نوشتن روزهایی را سپری می‌کنیم که باید با تهدیدهای درونی و بیرونی بجنگیم و چه بسا تهدیدهای درونی مهلک‌تر و مانع پیشرفت یک نویسنده می‌شوند!
    تنها کار فقط در نظر گرفتن مسیر هست.
    خیلی عالی بود توضیحات شما، استفاده کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *