نامه به نویسنده ی محبوب

نامه ای به یوستین گردر

سلام آقای یوستین گردر عزیز
اول از شما تشکر می کنم‌ به خاطر اینکه در ۱۵ سالگی که در حال تجربه ی بلوغ و سوال و جواب های بی پایان و سر و کله زدن با خودم و بقیه بودم سر راهم سبز شدید و مرا با دنیای سوفی اثر فوق العاده تان آشنا کردید.

من اصلا نمی دانستم فلسفه یعنی چه و به نظرم کلمه ی عجیب و غریبی می آمد تا اینکه با شما آشنا شدم و آن جمله که اول کتاب از گوته نقل کرده بودین که کسی که از سه هزار سال بهره نگیرد تنگدست به سر می برد هنوز برای من تازه و شنفتنی است.

آقای گردر عزیز!
شما بی نهایت برای من الهام بخش بوده و هستید چرا که من اولین کتاب جدی ای که در زندگیم خواندم با شما و دنیای سوفی بوده است. بگذارید اعتراف بکنم که عکس شما در صفحه ی اول کتابتان برای من گیرایی عجیبی داشت و یادم می آید که با آن سن کمم آرزو می کردم دانشجوی شما باشم. دانشجوی شما آن هم در نروژ. آخر توی بیوگرافیتان خوانده بودم شما اهل نروژ هستید و در دانشگاه اسلو آنجا فلسفه تدریس می کنید.

به گمانم خیلی خوشبخت هستند دانشجوهای شما که چنین استاد خلاقی دارند. کسی که فلسفه را با آن همه اهن و تلم و باید و نباید و سخت بودنش تبدیل می کند به رمانی خواندنی و پر کشش که بتواند مفاهیم عمیق فلسفی را برای همه ساده کند.

شما بی نظیرید آقای گردر و سوفی هم همینطور و هیلده و سرگرد و همه ی فیلسوف هایی که داستانشان را در کتاب نوشته اید و من با همه ی آنها امذات پنداری کردم.

بگذارید بگویم من اصلا نمی توانستم آن موقع بگویم که کدام دیدگاه فلسفی از کدام فیلسوف در مورد چرایی جهان و هستی درست است و آفرینش چه لزومی داشته و دارد اما هنوز که هنوزه می گویم سقراط و افلاطون چیز دیگریند.

من اصلا با شما و نوشتارتان دیگر زندگی را سخت نگرفتم و فهمیدم تجربه و عقل هر دو به موازات هم در زندگی ما موثرند و جبر و اختیار با هم ما را جلو می برند.

من سوفی را بخشی از خودم دیدم که همیشه می پرسد من کیستم؟

و این سوال مهم کتاب شما که سرگرد از سوفی پرسید:
تو کیستی؟
هنوز که هنوز هست در زندگیم چراغ راه شده است.
آقای گردر عزیز با احترام و سپاسگزاری عمیق قلبی از اثر بی نظیرتان دنیای سوفی این نامه را برای شما می نویسم و هنوز آرزو می کنم‌ در آینده از نزدیک شما را ملاقات کنم و در سمینار یا کلاسی از شما بیاموزم.
ارادتمند شما حدیث خداداد از ایران

به اشتراک بگذارید
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *